Lampy skandynawskie

Skandynawski styl znany jest obecnie na całym świecie i ceniony zwłaszcza w kulturze europejskiej i północnoamerykańskiej za prostotę, bezpretensjonalność i funkcjonalność.

Skandynawowie lubią światło

Oświetlenie stanowi w Skandynawii ważny element aranżacji wnętrz. Jeśli chodzi o lampy, to używa się ich przede wszystkim dużo – sufitowe, ścienne, stojące podłogowe, solidne biurkowe i niewielkie, stawiane dosłownie wszędzie – na stolikach, szafkach, regałach czy okiennych parapetach. Cieszą oko swoim niewymuszonym urokiem i przede wszystkim – doświetlają wnętrze. Jak jednak scharakteryzować ten typ oświetlenia i wyznaczyć wspólny mianownik? Lampy skandynawskie różnią się między sobą wielkością, zastosowaniem, kolorystyką i surowcami użytymi do ich wykonania. Mają jednak kilka cech wspólnych.

lampy skandynawskie

dutchhouse.pl 

Oszczędność form i kolorów

Skandynawskie lampy produkowane są przede wszystkim z materiałów naturalnych takich jak drewno (często z recyclingu), płócienne czy lniane tkaniny oraz stali. Kolorystyka jest oszczędna – dominują barwy drewna, biel (ecru) i czerń, czasami tylko przełamywane tradycyjnymi skandynawskimi wielokolorowymi wzorami. Jeśli chodzi o formę – dominuje prostota i funkcjonalność. Geometryczne wzory (walce o różnej wysokości, prostopadłościany szersze i węższe, kule, stożki) współgrają z kloszami retro, jakby wprost wyjętymi z wnętrz wczesnego okresu zimnej wojny.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.